پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری چیست؟

در یک مفهوم گسترده، پشتیبانی شبکه با هر چیزی که شبکه کامپیوتری سازمان را در حال اجرا، سازنده و به‌روز نگه می‌دارد، ارتباط دارد. پشـتیبانی شبـکه اطمینان می دهد که دستگاه ها سالم هستند و سخت افزارها، نرم افزارها و سایر دستگاه ها همگی با یکدیگر سازگار و هماهنگ کار می کنند. همچنین به معنای حمایت از افرادی است که از تجهیزات استفاده می کنند، یعنی : «کاربر نهایی». به طور کلی، پشتیبانی شبـکه شامل همه چیز از کارهای تعمیر و نگهداری معمول، آزمایش و عیب‌یابی مشکلات تا طراحی و توسعه ویژگی‌های جدید برای افزایش خدمات را شامل می‌شود. متخصصان پشتیبـانی شبـکه های کامپیوتری که به آنها متخصص پشتیبانی فنی نیز گفته می شود، افرادی هستند که این وظایف را انجام می دهند. آن ها مشکلات شبکه کامپیوتری را تجزیه و تحلیل، عیب یابی و ارزیابی می کنند و نقش مهمی در نگهداری معمول شبکه های سازمان خود مانند : پشتیبان گیری از فایل ها و به روز رسانی سیستم ایفا می کنند. یک متخصص پشتیبانی شبکه ممکن است بخشی از تیم پشتیبانی داخلی IT سازمان باشد یا به عنوان بخشی از کارکنان پشتیبانی فنی یک ارائه دهنده فناوری شبکه شخص ثالث خدمات ارائه دهد.

نکات حائز اهمیت در برون سپاری پشتیبانی شبکه

  1. کلیه درخواست ها به صورت کتبی و شفاهی به شرکت و شخصی که قرارداد را امضا می کند گفته و ثبت شود تا بعدا مشکلی به وجود نیاید.
  2. مشخص شود که این شرکت چه مدت قرار است از تجهیزات و شبکه سازمان نگهداری کند.
  3. هزینه دریافتی چقدر است؟ به صورت مکتوب مشخص شود که برای مدت زمان مشخص شده جهت نگهداری از شبکه چقدر هزینه قرار است دریافت شود.
  4. تعداد کلاینت ها و تعداد تجهیزات حتما در قرارداد مشخص ذکر شود.
  5. نکته مهم دیگر این است که به صورت واضح مشخص شود که پشتیبانی به چه شکل قرار است انجام شود؟ به صورت حضوری یا ریموتی؟ اگر حضوری است از چه ساعتی تا چه ساعتی و اگر ریموتی انجام می شود به چه شکل است دقیقا؟
  6. چه خدماتی قرار است ارائه شود؟
  7. فرد یا افراد مورد نظر که قرار است بابت نگهداری از شبکه حضور یابند چه کسانی هستند و نحوه ارتباط با آن ها مشخص شود.
  8. از چه مواردی پشتیبانی می کنند و چه مواردی به عهده خود سازمان است؟
  9. اگر آموزش پرسنل نیز موضوع قرارداد است به صورت شفاف مشخص شود که چگونه و چند ساعت آموزش قرار است انجام شود و توسط چه کسی این آموزش قرار است پیاده سازی شود.
  10.  اگر اتفاقی برای شبکه سازمان افتاد چگونه جهت برگرداندن اطلاعات باید اقدام شود و چه تضمینی برای حفظ اطلاعات وجود دارد؟
پشتیبانی شبکه
پشتیبانی شبکه

اهمیت پشتیبانی شبکه

در یک مفهوم گسترده، پشتیبانی شبـکه با هر چیزی که شبکه کامپیوتری سازمان را در حال اجرا، سازنده و به‌روز نگه می‌دارد، ارتباط دارد. پشتیبانی شبـکه اطمینان می دهد که دستگاه ها سالم هستند و سخت افزارها، نرم افزارها و سایر دستگاه ها همگی با یکدیگر سازگار و هماهنگ کار می کنند. همچنین به معنای حمایت از افرادی است که از تجهیزات استفاده می کنند، یعنی : «کاربر نهایی». به طور کلی، پشتیبانی شبکه شامل همه چیز از کارهای تعمیر و نگهداری معمول، آزمایش و عیب‌یابی مشکلات تا طراحی و توسعه ویژگی‌های جدید برای افزایش خدمات را شامل می‌شود. متخصصان پشتیبانی شبکه های کامپیوتری که به آنها متخصص پشتیبانی فنی نیز گفته می شود، افرادی هستند که این وظایف را انجام می دهند. آن ها مشکلات شبکه کامپیوتری را تجزیه و تحلیل، عیب یابی و ارزیابی می کنند و نقش مهمی در نگهداری معمول شبکه های سازمان خود مانند : پشتیبان گیری از فایل ها و به روز رسانی سیستم ایفا می کنند. یک متخصص پشتیبانی شبکه ممکن است بخشی از تیم پشتیبانی داخلی IT سازمان باشد یا به عنوان بخشی از کارکنان پشتیبانی فنی یک ارائه دهنده فناوری شبکه شخص ثالث خدمات ارائه دهد.

یک پشتیبان شبکه شبکه‌های IT را توسعه و نگهداری می‌کند، عملکرد شبکه را نظارت می‌کند، ظرفیت سرور را بهینه می‌کند و شبکه‌ها و داده‌ها را ایمن نگه میدارد. آنها همچنین خطاهای شبکه را در محل مشتری تعمیر می‌کنند و به ارتقاء کمک می‌نمایند.

متخصصان رایکا نتورک آماده ارائه خدمات جامع در زمینه ی پشتیبـانی شبـکه و ایجاد شبکه ای پایدار و امن می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *